Олександр Енгельгардт2 серпня 1832 - 2 лютого 1893

( 2 серпня 1832 - 2 лютого 1893 )

Олександр Миколайович Енгельгардт - російський хімік і публіцист. Учень Н. Н. Зініна. Народився в маєтку Климовому (нині Смоленська область). Закінчив Михайлівське артилерійське училище в Петербурзі (1852). У 1853-1865 рр. завідував хімічної та ливарної лабораторіями Петербурзького арсеналу. У 1866-1870 рр. професор Петербурзького землеробського інституту. У 1870 р заарештований за пропаганду ідей земельної реформи та критику поміщицького землеволодіння і ув'язнений у Петропавловську фортецю. У 1871 р висланий в с. Батіщево, де створив зразкове господарство і школу для підготовки "інтелігентних землевласників".

Основні роботи присвячені загальним проблемам органічної хімії та популяризації хімічних знань. Спільно з Н. Н. Соколовим відкрив першу в Росії публічну хімічну лабораторію (функціонувала з 1857 по 1860). Вони ж у 1859-1860 рр. видавали «Хімічний журнал Н. Соколова і А. Енгельгардта» - перший російський хімічний науковий журнал (всього вийшло 4 томи).

Прихильник унітарної теорії Ш. Жерара. Одночасно з А. М. Бутлеров і незалежно від нього проводив роботи, які підтверджували неміцність гліколей типу алкіл (арил) метандіолов, і показав, що при заміні двох атомів хлору в фенілдіхлорметане на гідроксил виходить не гліколь, а бензальдегід. Встановив (1858), що при дії амііака на фенілдіхлорметан утворюється "гідробензамід" (фенілметілендіамін), що утримує в одного вуглецевого атома дві аміногрупи. Отримав (1859) аміди неорганічних кислот. Ломоносовська премія Петербурзької АН (1870) за дослідження ароматичних сполук (спільно з П. А. Лачіновим).

Автор «Листів з села" і ряду інших робіт з питань сільського господарства, в яких дано опис російської пореформеного села і капіталістичної еволюції поміщицького господарства. Енгельгардт вважав головною причиною тяжкого становища селянства збереження залишків кріпосництва; захищав народницьку теорію особливого (некапиталистического) шляхи економічного розвитку Росії, виступав за знищення поміщицького землеволодіння і передачу землі селянам.

Кiлькiсть переглядiв: 1495