Ніколай Коперник

/Files/images/fziki/image045.jpg

(1473-1543)

Ніколай Коперник, творець геліоцентричної системи, народився в Торуні в родині купця. Батько його помер рано, і вихованням хлопчика зайнявся дядько Лукаш Ваченроде, що став незабаром Вармійськім єпископом.

З 1491 протягом чотирьох років Коперник вивчав математику та медицину в Краківському університеті. Щоб продовжити свою освіту, він їде потім до Італії, в Болоньї. Слідуючи бажанням свого дядька, Коперник поступає на факультет церковного права Болонського університету, але продовжує грунтовно займатися астрономією, в чому знаходить підтримку в одного з видатних італійських астрономів - Доменіко Новарі. Через кілька років уже сам Коперник читає в Римі курс лекцій з математики. У цей же період він вивчає медицину в Падуанському університеті, а в 1503 році отримує в Фераррі ступінь доктора канонічного права.

Коли Копернику виповнилося 25 років, Ваченроде виклопотав для нього місце каноніка (члена церковної ради) Фромборкського собору, однак після цього Коперник ще тривалий час залишається за кордоном і лише в 1504 році повертається до Польщі. Він бере активну участь у громадському та політичному житті Вармійського єпископства - автономного церковного князівства в тодішньому Польському королівстві, допомагаючи Лукашу Ваченроде в його боротьбі проти панування хрестоносців, які кільцем оточували землі єпископства. Смерть дядька у 1512 році застає Коперника на посту канцлера Вармійського капітулу. Він відає витрачанням коштів, будівництвом оборонних споруд, нотаріальними справами, адміністративною інспекцією і т. д. Але астрономія, як і раніше залишається головним заняттям в його житті. За допомогою сконструйованих ним самим інструментів учений веде спостереження за Сонцем, Місяцем і планетами, але головні свої зусилля зосереджує на теоретичній обробці астрономічних даних. Результати досліджень він тримає в глибокій таємниці і лише у 1630 році повідомляє про них своїм найближчим друзям. Він приходить до висновку, що повсюдно прийнята птолемеевска система світу, що ставила в центр Всесвіту Землю, невірна, а істина полягає в тому, що планети обертаються навколо Сонця.

Страх перед можливими нападками, викликаними подібною ламкою традиційних уявлень, утримує Коперника від публікації своїх творів. Лише наполегливі вмовляння друзів - в першу чергу, Віттенберзького професора Георга Єретик — змусили вченого погодитися оприлюднити свої дослідження. Вони були надруковані в рік його смерті під назвою «Про обертання небесних сфер».

Через майже три століття у Варшаві було відкрито пам'ятник Копернику роботи Торвальдсена, на п'єдесталі якого викарбувані слова, що виражають сутність його великого відкриття: «Зупинимо Сонце, зрушивши Землю».

Кiлькiсть переглядiв: 656